Úgy látszik az ötlettár kifogyhatatlan, a napokban a Microsoft nevével éltek vissza a netes csalók és így akartak értékes adatokhoz hozzáférni.
A Kibervédelmi Intézet szerdán azt írta a honlapján: az elmúlt napokban egyre több bejelentés érkezett hozzájuk a Microsoft nevével visszaélő, angol nyelvű telefonhívásokkal kapcsolatban.
Hozzátették: a csalók a Microsoft munkatársainak adják ki magukat és jelzik, hogy az áldozat számítógépét valamilyen veszély fenyegeti, például, hogy az vírusos lett, és segítenének a problémát elhárítani. Angolul beszélnek, azonban a hívószámot meghamisítják – ezt a csalási technikát hívószám-spoofingnak is nevezik – ami magyar telefonszámként jelenik meg a hívott félnél.
Az Intézet azt írta, a hozzájuk jelentett esetekben a csalóknak jellemzően nem sikerült rászedniük a hívott feleket, akik többnyire egyszerűen csak bontották a vonalat, azonban így is volt olyan, aki csak akkor kapcsolt, amikor a csalók már a bankkártyaadatait kérték tőle. Felhívják a figyelmet: hasonlóan az úgynevezett „anydeskes” csalásokhoz, ebben az esetben is arra próbálják rávenni az áldozatot, hogy telepítse a RemoteApp nevű programot az eszközére, ami egy azon szoftverek közül, amivel egy csaló átveheti az irányítást az áldozat számítógépe felett. A csalók a program telepítése után arra terelik az áldozatot, hogy adja meg bankkártyaadatait vagy lépjen be a netbankjába, amihez így a csaló is hozzáférhet.
A közleményben kiemelték azt is, hogy a Microsoft nem kezdeményez kéretlen telefonhívásokat, hogy személyes vagy pénzügyi adatokat kérjen, illetve hogy technikai segítséget adjon a számítógép javításához, és soha nem fogja kérni, hogy kriptovaluták – például Bitcoin – vagy ajándékkártyák formájában fizessenek az emberek a támogatásért.
Azt javasolják, hogy amennyiben kicsit is gyanús egy bejövő hívás, bontsuk a vonalat és hívjuk fel a szolgáltató hivatalos ügyfélszolgálatát, de ne azon a számon, amelyről kerestek bennünket. Azt se fogadjuk el, ha az ügyintéző felajánlja, hogy „átkapcsol” minket egy másik kollégához, ez csupán trükk, és a maguk is „call centerként” működő kiberbűnözői hálózat egy másik tagjával fogjuk folytatni a beszélgetést.
- Éves közgyűlés (+ live)A Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség ez évben is megtartja rendes évi közgyűlését.
- Egy hűséges társunk tért át az örök mezőkreFormás Fáklya, a Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség gondozásában levő kisbéri félvér fajta ló 18. életévében az „örök legelőkre” tért át.
- Szolgálaton kívül is a lakosság szolgálatábanKözlekedési baleset történt húsvét utáni első munkanapon Maglódon. Egy polgárőr éppen arra járt, és bár nem volt szolgálatban mégis megállt, hogy segítséget nyújtson.
- Lagzi Lajcsi esete akár sikertörténet is lehetA Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség (PVMPSZ) által gondozott Kozma Sándor Reintegrációs Program újabb mérföldkőhöz érkezett, Galambos Lajos, közismert nevén Lagzi Lajcsi sikeresen teljesítette a reintegrációs időszakát és ismét aktívan szabadon láthatja el életfeladatait.
- Kutyás nyomkövetés TörökbálintonAz áprilisi időjárás a polgárőr kutyák képzését is segítheti. Például a nyomkövetés gyakorlását.
baleset biztosítás Budakeszi Budapest Budaörs Ceglédbercel Dunakeszi elfogás elismerés ellenőrzés elsősegélynyújtás eltűnt Halásztelek határvédelem hulladék idős Internet csalás jutalom karácsony katasztrófavédelem keresés kibervédelem kitüntetés kutya képzés környezetvédelem köszönet közbiztonság közgyűlés lovas ló motoros oktatás Piliscsaba pályázat segítségnyújtás tettenérés támogatás Tápiószőlős tűz Tűzeset tűzoltás verseny Vác újlengyel