Új típusú csalási módszerek jelentek meg, melyre a Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség ismételten szeretné felhívni a figyelmet.
Az utóbbi időben megfigyelhető az a jelenség, hogy a csalások elkövetési módja jelentősen megváltozott. Ezek elkerüléséhez körültekintésre és elővigyázatosságra van szükség.
Csalások és vagyon elleni bűncselekmények az online térben – avagy átalakulóban a bűnözés struktúrája.
A bűnözés koronként változó társadalmi tömegjelenség, amely egy adott területen és időpontban elkövetett bűncselekmények és bűnelkövetőik összességéből áll. A bűncselekmények túlnyomó részét minden korszakban vagyoni haszonszerzés célzatával követik el, az utóbbi időben azonban meglehetősen átalakultak az elkövetői szokások. Míg korábban a lopás, a rablás, a kifosztás, a gépjármű feltörések “vitték a prímet”, addig az elmúlt öt évben, aki “csak tehette” áttért az online térbe.
Ennek oka nagyon egyszerű: mivel nem szükséges az áldozattal és az elkövetés tárgyával sem ténylegesen találkozni a fizikai térben, így a lebukás veszélye is kisebb.
De milyen típusú online elkövetési formák jelentek meg az elmúlt években?
- Banki ügyintézős csalás: elkövetők egyike bankbiztonsági szakembernek adja ki magát, és azzal hívja fel a sértettet, hogy a bankszámláján jogosulatlan tranzakciók történtek. Célja különféle bankkártya és belépési adatok megszerzése.
- „Hamis link” módszer: lényege abban áll, hogy az elkövetők a bank hivatalos webcíméhez nagymértékben hasonlító, attól akár csak 1-2 karakterben eltérő webcímű ál-banki oldalt hoznak létre. Amikor a sértett az internetes keresőbe begépeli a bank nevét, a találatok között elsőként a hamis banki oldal linkje jelenik meg. A sértett erre rákattint, majd ezután abban a hitben van, hogy a bankja hivatalos felületén ad meg adatokat. Valójában azok nem a bank rendszerében jelennek meg, hanem az elkövetők látják.
- Apróhirdetéses csalás: a sértett árul valamit, az elkövető, mint vevő keresi fel, s csomagküldő szolgáltatás igénybevételét szorgalmazza. Ehhez küld neki egy linket azzal, hogy azon keresztül kapja majd meg a vételárat is. A link egy ismert csomagküldő szolgálatéhoz hasonló hamis oldalra vezeti a sértettet, akinek ott ki kell választania a számlavezető bankját, majd ezután egy felugró ablakban meg kell adnia a bankkártyája valamennyi adatát – a CVC biztonsági kódot is beleérve.
Legyünk mindig nagyon óvatosak az online térben, a “velem úgysem történik meg” hozzáállás nem biztos, hogy célravezető.
(Forrás: http://ugyeszseg.hu/uj-tipusu-csalasok-terjednek/)
- Mindent megtettek a polgárőrökTöbb mint száz önkéntes jött össze január 19-én Sződligeten, hogy közösen keressenek egy eltűnt férfit.
- És itt a 4. pályázat!Megjelent a Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség idei negyedik pályázata, amin a Pest vármegyei polgárőr egyesületek különböző technikai eszközök beszerzését célozhatják meg.
- Baleseteket hozott a tegnapi havazásBár január van, a tél közepén járunk, ám a tegnapi hóesés mégis sokakat meglepett és emiatt sajnos sok közlekedési baleset történt. Mint Budakeszi és Budaörs között is, ami sajnos személyi sérüléssel járt.
- Pályázat működési támogatásraÚjabb pályázatot írt ki ma a Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség, ezúttal működési költségek támogatására.
- Pályázat járási koordinátori pozícióraA Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség pályázatot írt ki járási koordinátor pozíció betöltésére.
baleset biztosítás Budakeszi Budapest Budaörs Cegléd Ceglédbercel Dunakeszi elfogás elismerés ellenőrzés elsősegélynyújtás eltűnt Halásztelek határvédelem idős Internet csalás jutalom karácsony katasztrófavédelem keresés kibervédelem kitüntetés kutya képzés környezetvédelem köszönet közbiztonság közgyűlés lovas ló motoros oktatás Piliscsaba pályázat rendezvény segítségnyújtás tettenérés Tápiószőlős tűz Tűzeset tűzoltás verseny Vác újlengyel