Újabb fejezet a Polgárőrség fajmentési programjában (+ képek)

Immár második alkalommal ment delegáció a romániai Csíkszentkirályra, hogy a génrekonstrukciós program keretén belül őshonos környezetbe telepítsenek kutyákat, illetve onnan most először székelylovakat hozzanak Magyarországra.

Ahogy arról már részletesen beszámoltunk, 2024. februárjában három kuvaszkutyát vitt a Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség a Hargitákra, hogy a génrekonstrukciós program segítségével a fiatal állatok ott nevelkedjenek fel, szaporodjanak, majd 2-3 generációval később azok leszármazottjaiból hozzanak vissza fiatal állatokat Magyarországra. Szeptember 21-én újabb három fiatal, ezúttal komondor kutyát vittek Székelyföldre a polgárőrök.

Dr. Bilisics Péter elnök elmondta, hogy az út folyamán megnézték az év elején letelepített kutyákat, hogyan illeszkedtek be a falkába és miként végzik a nyájak őrzését milyen körülmények közt élnek, hogy fejlődnek, majd egy szolid házi ünnepség keretén belül újabb három kutyát adtak át Székely Ernőnek, Csíkszentkirály polgármesterének. Miután a helyi állatorvos is meggyőződött a szükséges egészségügyi követelmények meglétéről, a polgármester a helyi szokásoknak megfelelően fogadta az anyaországról érkezőket és köszönte meg az ebeket.

A Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség égisze alatt futó Vajda Péter Lovas Örökség és Közösségi Fejlesztési Program részeként a Hargita megyei Kászonaltíz faluban kettő fiatal, kétéves csíkot vettünk át, hogy a lovas kultúra, a közösségi szolgálatok és a versenysport szerves összekapcsolása mellett a polgárőr lovakként, a természetvédelmi szolgálatokban és a közösségi nevelésben is kiemelkedő szerepet vállaljanak – mondja Oskó Tamás járási koordinátor. – A Vajda Péter Program versenytámogatási rendszere lehetőséget biztosít a polgárőr lovasok számára, hogy részt vegyenek a Magyar Lovasszövetség által minősített versenyeken, továbbá segíti a helyi, országos és nemzetközi szakmai kapcsolatok szervezését is. A támogatás révén a lovasok nemcsak szakmai elismerést szerezhetnek, hanem tapasztalatot is, amelyet a polgárőr szolgálatok keretein belül kamatoztatnak. Ez a kapcsolatrendszer megerősíti a polgárőrök közösségét, és kiterjeszti a program hatókörét a lovassportban is.

Perényi Gábor PVMPSZ génmegőrzési és génrekonstrukció referensének irányításával kontrollált program a stratégiai együttműködések révén, mint például a Székely Lóörökség Program és a Muraközi ló fajtabevonás, még több lehetőséget teremt a lovas génmegőrzési és génrekonstrukciós közösségek számára, hogy fejlődjenek és hozzájáruljanak a felhasználható kutya, illetve lótársak számának növeléséhez. A Gidrán Major és a program által bevont partner szervezetek is fontos szerepet játszanak a lovas kutyás szolgálatok fejlődésében.

Dr. Bilisics Péter ezúttal is sikeresnek minősíti a génrekonstrukciós fajmentési programot és ígéretet tett a folytatásra. 


Abony baleset biztosítás Budakeszi Budapest Budaörs Cegléd Ceglédbercel Dunakeszi elfogás elismerés elsősegélynyújtás eltűnt Gomba Halásztelek határvédelem idős Internet csalás jutalom karácsony katasztrófavédelem keresés kibervédelem kutya képzés környezetvédelem köszönet közgyűlés lovas motoros oktatás Piliscsaba pályázat rendezvény segítségnyújtás Tápiószőlős tűz Tűzeset tűzoltás verseny Vác árvíz árvízvédelem újlengyel